درباره ارتودنسی

ارتودنسی

احتمالا شما هم وقتی کلمه ارتودنسی را می‌شنوید، و از خود می پرسید ارتودنسی چیست سیم و فنر جلوی چشمان شما ظاهر می شود. یا اینکه تصویری از دندان های سیم کشیده و صاف شده در ذهن شما تداعی می شود. اما به من اجازه دهید، به طور دقیق تر برای شما درباره ارتودنسی توضیح دهم تا از این پس با شنیدن این کلمه، سیم و فنر جلوی چشمان شما ظاهر نشود. ارتودنسی قبل از آنکه یک تخصص باشد، صرفا یک نیاز بشر بوده است. نیاز به زیبایی، نیاز به داشتن فک خوب و دندان های صاف و نیاز به درست جویدن غذا. همین نیاز باعث شده است، تخصصی به اسم ارتودنسی در جهان شکل بگیرد. که وظیفه آن منظم کردن دندان ها و ناهنجاری های فک است. متخصصان ارتودنسی برای اینکه به این هدف برسند، به دستگاه و ابزارهایی (براکت ها، سیم ها، فنرها و وایرها) نیاز دارند. تا بتوانند با آن ابزارها به ما کمک کنند، ناهنجاری های فک و نامنظم بودن دندانهایمان را رفع کنیم. همین امر باعث بهتر جویدن غذا، گیر نکردن غذا در لابه لای دندان، بهتر صحبت کردن فرد و داشتن لبخندی زیبا می شود. حالا دیگر بهتر می توان فهمید، ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی علمی است که بر اساس نیاز بشر به وجود آمده است و انواع متفاوتی دارد که در مقاله “انواع ارتودنسی” به آن پرداخته ایم. حالا که درباره ارتودنسی مطالبی را آموختیم، بد نیست نگاهی کوتاه به تاریخچه آن بیندازیم.

تاریخچه ارتودنسی در مصر باستان

همه ی ما می دانیم که برای نامنظم بودن دندان، متخصصان ارتودنسی براکت هایی استفاده می کنند. جالب است بدانید که در یونان، مومیایی هایی پیدا شده است که چیزی شبیه همین براکت ها در دندان های آنها وجود داشته است. باستان شناسان بر این باور هستند که این اشیای شبیه براکت، از روده حیوانات درست شده است. آنها این روده ها را تبدیل به باندهای خیلی محکم می کردند و به جای براکت در دندان فرد قرار می دادند. همچنین باستان شناسان نمونه ای از دندان های نامنظم مومیایی شده را پیدا کرده اند که قدمت آن به ۵۰۰۰۰ سال می رسد. طبق تحقیقات نرمان واهل درباره ارتودنسی می توان به گفته های بالا اعتبار بخشید.

البته در یونان باستان، اتریشی ها و رومی ها هم در این زمینه تلاش هایی کرده اند. مقاله تاریخچه ارتودنسی دیوید اوانس درباره آن توضیح می دهد که اتریشی ها برای حفظ دندان های زنان خود، آن را با یک باند طلا، پوشش می دادند. با مشاهده ی تصویر زیر می توانید نمونه ای از آن را ببینید:

 از سوی دیگر، پزشکان یونان باستان، نوشته هایی درباره نامنظم بودن دندان دارند که قدمت آن بر می گردد به ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح. جالب است بدانید که نوشته ای دیگر در روم وجود دارد که نشان می دهد آن زمان آنقدر زیبایی دندان برای مردم مهم بوده است که یک پزشک برای مرتب کردن دندان، پیشنهاد کرده است که با فشار انگشت می توان دندان های نامنظم خود را تنظیم کرد (البته این مورد چیزی نیست که بگوییم با فشار انگشت توانسته باشند کاملا به دندان های خود نظم داده باشند. چون ابزاری برای این کار وجود نداشته است و بخاطر همین، تصمیم به همچین اقدامی گرفته اند).

درباره ارتودنسی در قرن هفدهم و هیجدهم

ارتودنسی در قرن هفدهم را باید با ماتایوس گوتفرید پورمن، شناخت. او ایده ی استفاده از موم در ارتودنسی را معرفی کرد. سپس در سال ۱۷۵۶ فیلیپ فاف از قالب های گچ برای ارتودنسی دندان استفاده می کرد. بعد از آن ارتودنسی دندان موقتا هیچ پیشرفتی تا قرن هیجدهم نداشت. سپس پیر فوچارد که آن را پدر علم دندانپزشکی می دانند، ظهور کرد. او قطعه ای شبیه ی نعل اسب را ( در تصویر زیر قابل مشاهده است) اختراع کرد. این قطعه ی شبیه ی نعل اسب حاوی سوراخ هایی بود. این سوراخ ها برای عبور سیم تعبیه شده بود تا بتواند دندان ها را با سیم مهار کند. تاریخ، پیشرفت ارتودنسی در قرن هیجدهم را مدیون همین فرد است.

درباره ارتودنسی در قرن نوزدهم و بیستم

در قرن نوزدهم پیشرفت ارتودنسی در آمریکا شروع شد. آنها یک هدگیر اختراع کردند. وظیفه این هدگیر فشار آوردن به دندان ها بود. سپس در سال ۱۸۴۰ کتابی به اسم “هنر دندانپزشکی” منتشر شد. که در آن راهکارهایی برای ارتودنسی دندان ارائه شده بود. در قرن بیستم ادوارد هارتلی ظهور کرد. مردی که بدون هم نشینی با آن نمی توان ارتودنسی را فهمید. دستاوردهای او در زمینه ی دهان، دندان و ارتودنسی قابل احترام است. ادوارد هارتلی توانست دلیل اصلی مال اکلوژن و نامنظم بودن دندان ها را شناسایی کند و سپس با استفاده از یک مجموعه از لوازم ارتودنسی کار خود را شروع کند.

احتمالا شما هم مثل من، از این همه اعداد و ارقام و اسم های مختلف در متن، خسته شده باشید. اما به من اجازه دهید با یک جمع بندی سریع و با تسامح بسیار در بکارگیری لغت ها، شما را به انتهای این مطلب برسانم. با مرور تاریخچه ارتودنسی می توان نتیجه گرفت که برای اجداد و نیاکان ما، زیبایی دندان و بهداشت دهان و دندان مهم بوده است. می بینیم که بسیاری از متخصص های ارتودنسی در زمان خود از وجود نداشتن ابزار کافی رنج می برده اند. همه ی آنها در تلاش بوده اند که با استفاده از ابزاری دقیق بتوانند کمکی به بیماران خود کرده باشند. اما امروزه ابزار، تجهیزات و دستگاه های ارتودنسی در حد کافی رشد کرده است که من و شما دغدغه ی زیبایی دندان و بهداشت دهان خود را، با آسان ترین روش انجام دهیم. همچنین امروزه آنقدر صنعت ارتودنسی پیشرفت کرده است که به بیماران خود پیشنهاد مناسب ترین روش ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک) را ارائه می دهد. این دستاورد، دستاورد چشم گیری است و من خوشحال هستم که در این قرن زندگی می کنم.