بریس‌ها، یکی از ابزارهای انجام درمان‌های ارتودنسی هستند. این ابزارها در سال‌های ۱۸۰۰ میلادی اختراع شده‌اند و به مرور زمان، انواع مختلفی از آنها وارد دنیای ارتودنسی شده است. هر یک کاربرد ویژه و خاصی دارد و بنا به شرایط و بعضا انتخاب بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این‌روزها تنوع بریس‌ های ارتودنسی نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. شناخت انواع بریس های ارتودنسی قبل از عمل و با مشورت متخصص ارتودنسی صورت می‌گیرد. هر یک از بریس‌ها کاربردها و مزایای خود را دارند. از رایج‌ترین  انواع بریس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بریس‌های فلزی

انواع بریس های ارتودنسی - بریس فلزی

این نوع از بریس‌ها همان بریس‌های سنتی هستند که روی دندان کودکان و نوجوانان زیاد دیده‌اید. بریس‌های فلزی برای حفظ حالت دندان در شرایط دلخواه به مدت طولانی بسیار مؤثر هستند و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه‌تر هستند.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی هم‌رنگ دندان‌ها هستند. این بریس‌ها دقیقا مشابه بریس‌های سنتیِ فلزی هستند، با این تفاوت که جنس‌شان از سرامیک است.  امتیاز این بریس‌ها در هم‌رنگی با دندان‌ها است. به همین دلیل بزرگسالانی که برای ارتودنسی مراجعه می‌کنند، علاقه بیشتری به استفاده از بریس‌های سرامیکی دارند. هزینه این نوع از بریس‌ها از بریس‌های فلزی بیشتر است.

بریس‌های بی‌رنگ

بریس‌های شفاف و بی‌رنگ، طرفداران زیادی دارند. زیرا اصلا دیده نمی‌شوند و به راحتی در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن می‌توان آنها را خارج کرد. این بریس‌ها هر چند هفته یک‌‌بار تا شکل گرفتن دلخواه دندان‌ها و رسیدن به نتیجه مطلوب تعویض می شوند.

بریس‌های لینگوآل

این نوع از بریس‌ها پشت دندان‌ها پنهان می‌شود و در نتیجه وقتی می‌خندید چیزی مشخص و نمایان نخواهد شد. بریس‌های لینگوآل کاملا مطابق با قالب دندان‌های شما ساخته می‌شوند و منحصرا برای هر فرد طراحی و تولید می‌گردند. این نوع از سیم‌ها برای افرادی که اصلا و ابدا دوست ندارند کسی از جریان ردیف کردن دندان‌های‌شان باخبر بشود بسیار مطلوب و عالی است.

مقالات مرتبط
انواع ارتودنسی دندان و نمونه رایج در شهرکرد را بشناسید

انواع بریس های ارتودنسی و مزایای آن

انواع بریس های ارتودنسی - مزایا

ارتودنسی باعث می‌شود تا سطح بهداشت دندان‌ها ارتقا پیدا کند و از پوسیدگی‌ها و بیماری‌های لثه جلوگیری به عمل آید. وقتی دندان‌ها به شکلی مرتب در کنار هم قرار می‌گیرند، کمک بزرگی به درمان عوارض حاصل از ناهنجاری‌های فکی-دندانی مانند سردرد می‌شود.

بیمار در طول درمان باید مرتب تحت نظر پزشک قرار بگیرد و بنا به نوع بریسی که روی دندان‌هایش کار گذاشته شده است، نکات مراقبتی و بهداشتی را رعایت کند. بعد از به اتمام رسیدن دوره درمان، بریس‌ها برداشته می‌شوند و به جای آنها از نگهدارنده‌ها استفاده می‌شود. نگهدارنده‌ها را نباید از دهان خراج کرد زیرا وجود آنها برای حفظ حالت جدید و تازه‌شکل‌گرفته دندان‌ها لازم است. در مراحل آخر درمان، دیگر لازم نیست که نگهدارنده‌ها نیز همیشه در دهان باشند و استفاده از آنها در شب‌ها کفایت خواهد کرد.

مدتی زمان می‌برد تا انواع بریس های ارتودنسیِ به کار رفته برای درمان بیماران برای آنها عادی بشود. شروع درمان نیز همراه با اندکی درد در ناحیه زبان و دهان است که به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد. ضمن اینکه با وجود برخی از انواع بریس های ارتودنسی، مسواک زدن و استفاده از نخ‌دندان دشوار خواهد بود. اما کنار گذاشتن مسواک و نخ‌دندان عواقب بسیار بدی خواهد داشت.

در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر مؤمنی نیز انواع تجهیزات و بریس های ارتودنسی برای خدمات مربوط به ارتودنسی نظیر:‌ ارتودنسی ثابت، دیمون، لینگوآل، متحرک، نامرئی، فانکشنال و… ارائه می‌شود. عدم رضایت از لبخند، وجود مشکلات در هنگام غذا خوردن، عدم تناسب میان فک و دندان‌ها و… به سادگی به کمک تجربه و مهارت تیم دکتر مؤمنی از بین خواهد رفت.

مقالات مرتبط
متخصص ارتودنسی یا ردیف کردن دندان ها را بهتر بشناسید