متخصصان ارتودنسی در زمینه اصلاح مشکلات فک، بی‌نظمی دندان‌ها، ناهنجاری‌های دندان و فک یا فاصله زیاد بین دندان‌ها به بیماران کمک می‌کنند. درمان و رسیدگی به این مشکلات نیازمند استفاده از ابزارها و تجهیزات مناسب است. وسایل ارتودنسی و تجهیزات لازم برای فرایند ردیف کردن دندان‌ها  به دو شکل ثابت و متحرک هستند. این روزها تجهیزات جدید و متنوعی در اختیار متخصصان قرار دارد. این وسایل ارتودنسی پیشرفته، کار را بسیار ساده‌ کرده است، بسیار ساده‌تر از آنچه فکر می‌کنید.

وسایل ارتودنسی و تجهیزات لازم

وسایل ارتودنسی - معرفی تجهیزات

برخی از تجهیزات و ابزارهای متداول ردیف کردن دندان‌ها از این قرار است:

  • بریس‌ها: بریس‌ها به ۲ شکل ثابت و متحرک برای ردیف کردن و تغییر شکل حالت دندان‌ها به کار می‌روند.
  • نگهدارنده‌ها: این تجهیزات نیز برای ثابت نگه داشتن حالت دندان‌ها پس از استفاده از بریس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و از بازگشت حالت دندان‌ها به موقعیت قبلی ممانعت می‌کنند.
  • پلاک دندان‌ها یا اسپلینت: از پلاک نیز برای کمک به بسته شدن فک و تغییر موقعیت آن استفاده می‌شود.
  • بامپر یا ضربه‌گیر: ضربه‌گیر باعث می‌شود تا فشاری میان دندان‌ها، لب‌ها و گونه‌ها به وجود نیاید.

علاوه بر این وسایل، تجهیزات دیگری که برای انجام فرایند درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید مناسب و باکیفیت باشند. برای نمونه‌، در حین درمان نیاز به استفاده از وسایلی چون: پلایرها، اسپات ولدر، براکت و… است. هر چقدر این ابزارها از شرکت‌های معتبرتری تهیه بشوند، روند درمان سریع‌تر و بی‌دردسرتر پیش خواهد رفت.

معرفی شرکت‌های معتبر تجهیزات ارتودنسی

وسایل ارتودنسی - معرفی شرکت‌های معتبر

از جمله شرکت‌های معتبر در عرصه تولید تجهیزات و محصولات دندان‌پزشکی و ارتودنسی می‌توان به شرکت‌ ارتوتکنولوژی آمریکا، شرکت دنتاروم آلمان و شرکت  SDI استرالیا اشاره کرد. این شرکت‌ها محصولاتی مرغوب و باکیفیت تولید می‌کنند و در کشورهای متعددی بازار خود را توسعه بخشیده‌اند. خبر خوش این است که در ایران نیز از محصولات این شرکت‌ها استفاده می‌شود. ابزارها و تجهیزات مورد استفاده در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر مؤمنی، از انواع درجه یک از شرکت‌های نام برده است. تجهیزات و وسایل پیشرفته و بهداشتی باعث می‌شود تا نیمی از مسیر درمان به خوبی طی بشود و نیم دیگر این راه بسته به میزان توانایی، دانش و مهارت متخصصی است که درمان را پیگیری می‌کند.

مقالات مرتبط
انواع بریس های ارتودنسی را می‌شناسید؟

وسایل ارتودنسی و اهمیت بهداشت

وسایل ارتودنسی - اهمیت بهداشت

نکته جالب توجه دیگر درباره روند کاری و درمان در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر مؤمنی توجه به استفاده از وسایل یک‌بار مصرف است. استفاده از وسایل ارتودنسی بدون توجه به ملاحظات بهداشتی می‌تواند احتمال انتقال بیماری را از فردی به فرد دیگر به شدت گسترش بدهد. از همین رو باید رعایت بهداشت، ضدعفونی وسایل و… کاملا با دقت صورت بگیرد.

بسیاری از وسایلی که در دهان بیمار قرار می‌گیرد حالت یک‌بار مصرف ندارند اما تیم تخصصی دکتر مؤمنی تمام این وسایل را به شکل انحصاری برای هر فرد استفاده می‌کند و وسایل یک‌بار مصرف اجازه انتقال میکروب و مریضی از فردی به فرد دیگر را از بین می‌برد. رعایت بهداشت بسیار مهم است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند به دلیل عدم وجود خون و جراحت در حین درمان ارتودنسی، احتمال انتقال بیماری‌ها اندک است. این موضوع به هیچ وجه درست نیست و انتقال بیماری و باکتری‌ها هم‌چنان در فرایند ارتودنسی نیز به قوت خود باقی است. پس بهتر است به متخصصی مراجعه شود که این موضوع را به خوبی در نظر دارد و بیماران را در معرض مشکلات بعد از درمان و ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار نمی‌دهد.