وقتی بیمار هستیم و انواع دردها به بدن ما هجوم می‌آورند، در بیشتر موارد از مراقبت از دندان ها و بهداشت آنها غافل می‌شویم. مثلا فرض کنید دچار سرماخوردگی شدیدی شده‌ایم و در حالی که مدام آبریزش بینی را تجربه می‌کنیم، گلوی‌مان نیز به شدت می‌سوزد. خب، بدیهی است که در میان این حجم از حال بد دیگر حس و حالی برای رسیدگی به دندان‌ها باقی نمی‌ماند. اما مسواک نزدن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث می‌شود مشکل‌تان دوچندان بشود. پس اگر چه سخت است اما در هنگام بیماری هم حواس‌تان به دندان‌ها باشد. در ادامه به ۴ روش مفید برای مدیریت کردن هر چه بهتر این وضعی پرداخته‌ایم:

مراقبت از دندان ها در هنگام مریضی

مراقبت از دندان ها

هرگز نظافت دندان‌ها را فراموش نکنید. درست است که در حال بیماری مراقبت از  دندان‌ ها کمی دشوار است اما اگر دهان‌تان را نشویید احتمال اینکه باکتری‌های بیشتری در بدن جا خوش کنند، افزایش می‌یابد. پس اگر مریضی شما باعث حالت تهوع و استفراغ می‌شود، دهان را بشویید و مسواک بزنید. اگر به هر دلیل و هر بیماری، دهان‌تان ناراحت و آزرده شده است، باز هم سعی کنید با شستن دهان با آب، استفاده از دهان‌شویه و مسواک زدن از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. فرقی نمی‌کند بیمار هستید یا سالم در هر صورت باید حداقل روی ۲ بار مسواک کنید و ۱ بار از نخ دندان استفاده کنید.

استفاده کمتر از مواد قندی

گاهی‌اوقات دیگر وضعیت جسمانی آنقدر وخیم است که انرژی کافی برای خروج از رختخواب ندارید و طبیعتا مسواک هم نمی‌زنید. در این مواقع نیز نباید کاملا دندان‌های بی‌نوا را فراموش کنید. پس بهتر است از مواد قندی کمتری استفاده کنید تا از دندان‌ها بیشتر مراقبت بشود. مثلا اگر سرما خورده‌اید و قرار است شربت سینه مصرف کنید، برند و محصولی را خریداری کنید که قند کمتری در آن به کار برده شده است. باید حواس‌تان باشد که اگر مسواک نمی‌زنید لااقل دندان‌های‌تان را از آسیب‌های جبران‌ناپذیر بعدی حفظ نمایید. نگذارید دوره‌ای کوتاه یا بلند از یک بیماری علاوه بر ارگان‌هایی که هدف گرفته است، دندان‌های شما را هم خراب کند و سلامت دهان و دندان‌تان را تهدید نماید.

مقالات مرتبط
چطور باید بهترین متخصص ارتودنسی را انتخاب کنیم؟

 مراقبت از دندان ها با آب‌رسانی به دهان

مراقبت از دندان ها - آبرسانی

نگذارید دهان‌تان خشک بشود و مدام به بدن آب‌رسانی کنید. علاوه بر مصرف و نوشیدن آب به سراغ سایر مایعات مفید هم بروید. برای کمک به سیستم ایمنی بدن خود از آب‌میوه‌های فاقد قند مانند آب پرتقال یا هر آب‌ میوه دیگری که حاوی مقدار زیادی ویتامین c یا الکترولیت است، استفاده کنید.  فراموش نکنید که بعد از بهبودی حتما باید مسواک‌تان را دور بیاندازید و مسواکی جدید برای خود تهیه کنید. چون مسواکی که در زمان بیماری استفاده کرده‌اید، می‌تواند حامل میکروب‌ها باشد. استفاده مجدد از این مسواک احتمال ابتلا به بیماری را در شما زیاد می‌کند. پس مراقبت از دندان ها را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید.