متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که در زمینه درمان دندان‌های نامرتب یا بی‌نظم و ناهنجاری‌ها در رشد فک و صورت تخصص دارد. برخلاف اعتقاد رایج میان مردم، متخصص ارتودنسی تنها به درمان افراد برای اهداف زیبایی نمی‌پردازد بلکه بسیاری از مشکلات بهداشت دهان، وابسته به درمان‌هایی است که این متخصص به کار می‌برد. به طوری‌که بسیاری از بیماران پس از مراجعه به ارتودنتیست‌ها و درمان، راحت‌تر و بهتر می‌توانند به نظافت دهان و دندان‌های‌شان رسیدگی کنند. در واقع پس از درمان مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و… خیلی ساده‌تر و مؤثرتر می‌شود. در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان‌ها و ابتلا به بیماری‌های پریودنتال (بیماری‌های دندان و لثه) به شدت کاهش پیدا می‌کند.

متخصص ارتودنسی یا ردیف کردن دندان‌ها چه می‌کند؟

متخصص ارتودنسی - آشنایی

اگر چه برای آگاهی از این که متخصص ارتودنسی چه می کند، مقاله “ارتودنسی چیست” میتواند کمک کننده باشد، برخی از مشکلاتی که متخصص ارتودنسی به آنها رسیدگی می‌کند، از این قرار است:

  • بیرون بودن یا داخل بودن برخی دندان‌های بالا نسبت به فک پایین
  • وجود فاصله میان دندان‌ها
  • دندان‌های کج و روی‌هم رفته
  • مشکل در جویدن
  • عدم وجود تقارن ظاهری در ناحیه فک و دهان
  • مشکل در تکلم
  • دندان قروچه یا سایش دندان‌ها روی هم

متخصص ارتودنسی، برای رسیدن به مهارت و توانایی در انجام درمان مشکلات نام‌برده، دوره‌های تحصیلی ویژه‌ای گذرانده است. پس تخصص او درباره زیبایی‌شناسی دندان و فک و ساختار درست و سالم دندان‌ها، مهارت و دانشی است که پس از گذراندن دوره تحصیلی‌ دندانپزشکی عمومی کسب کرده است. اگر شما هم مشکلی مشابه از نمونه موارد نام‌برده دارید و دندان‌های‌تان نامرتب هستند، در هر سن و سالی که باشید، بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه بفرمایید. بر خلاف باورهای غلط درباره ارتودنسی، مهم نیست که چند ساله هستید. انجام درمان‌های ارتودنسی محدودیت سنی ندارد.

مقالات مرتبط
انجام ارتودنسی در شهرکرد

روند کلی درمان ارتودنسی چگونه است؟

متخصص ارتودنسی - روند کلی درمان

پس از مراجعه به مطب پزشک، به کمک عکس‌برداری از دندان‌ها، شیوه درمان مناسب با ساختار دهان و دندان انتخاب می‌شود. ابزار لازم برای درمان مشکلات و ناهنجاری‌های دندان و دهان، فک و… معمولا شامل این موارد است: بریس‌ها، فضا نگه‌دارنده‌ها و وسایل لازم برای تغییر موقعیت فک. فرایند درمان ارتودنسی، کمی زمان می‌برد و بسته به شیوه درمان، مشکل فرد و میزان همکاری بیمار، مدت آن متغیر است.

مواظبت از دندان‌ها در طول درمان نیز بسیار حائز اهمیت است. اگر به درستی از دندان‌ها، بریس‌ها و ابزارهای به کار گرفته شده در درمان، مراقبت نشود، درمان طولانی می‌شود و در بعضی موارد به دندان‌های بیمار، آسیب نیز وارد خواهد شد. در مدت درمان، درد و ناراحتی اندکی نیز به وجود می‌آید مثلا خوردن برخی از مواد غذایی کمی دشوار می‌شود. پس در این دوران بهتر است، بیمار از غذاهای نرمی استفاده کند که راحت جویده می‌شوند. مثلا در طی درمان نباید از مواد خوراکی چسبنده، سرد و یخ یا مواد سفت استفاده شود.  برای اینکه بهتر و زودتر دوره درمان را بگذرانید، بهتر است دقیق به توصیه‌های بهداشتی و مراقبتی متخصص توجه داشته باشید.

همان‌طور که عنوان شد، روند و زمان درمان مشکلات دهان و دندان معمولا کمی طولانی است. پس اگر به دنبال مراجعه به متخصص ارتودنسی هستید، قبل از هر چیز باید در انتخاب متخصص مناسب تحقیق کنید. شما زمان زیاد و طولانی را با متخصص ارتودنسی می‌گذرانید پس بهتر است به شخصی مراجعه کنید که تجربه کافی، ابزارهای مناسب و مدرن و البته اخلاق خوبی دارد.

مقالات مرتبط
انواع بریس های ارتودنسی را می‌شناسید؟