حتما شما هم بارها و بارها واژه فلوراید را روی بسته خمیردندان‌های مختلف دیده‌اید و آن را در تبلیغات تجاری گوناگون به عنوان عاملی مهم در خرید خمیر دندان، ملاحظه کرده‌اید. فلوراید ماده مفیدی است. ماده‌ای به شدت مفید که در کودکان باعث تقویت دندان‌ها می‌شود و در تمام رده‌های سنی از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. در بعضی نقاط دنیا، به آب آشامیدنی نیز فلوراید اضافه می‌شود تا به سلامت دهان افراد کمک بیشتری بشود.

نقش فلوراید در افزایش سلامت دندان چگونه است؟

فلوراید - خمیردندان

وقتی این ماده در مجاورت مینای دندان‌ها قرار می‌گیرد، وارد ساختار کریستالی دندان‌ها می‌شود و آن را مستحکم‌تر می‌سازد. به این صورت است که دندان‌ها در برابر پوسیدگی، مقاوم‌تر می‌شوند و اسیدهای حاصل از فعالیت‌های میکروب‌های موجود در دهان کاری از پیش نمی‌برند و نمی‌توانند به دندان آسیب بزنند. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد، در مناطقی که افراد در آب آشامیدنی یا سایر مواد خوراکی مانند شیر از فلوراید استفاده می‌کنند، میزان پوسیدگی دندان‌ها تا حد محسوسی کاهش پیدا می‌کند. دهانشویه‌های حاوی فلوراید نیز در بازار موجود هستند. البته نباید فراموش کنید که این نوع از دهانشویه‌ها و خمیردندان‌هایی که حاویاین ماده هستند نباید برای کودکان زیر ۲ سال استفاده بشوند.

یادتان باشد که برخی از مواد غذایی نیز شامل فلوراید هستند و قرار دادن آنها در رژیم غذایی باعث می‌شود که دندان‌هایی سالم و قوی داشته باشید. مثلا برخی از ماهی‌های دریایی حاوی مقادیری فلوراید هستند. فلوراید علاوه بر ویژگی حفاظت از مینای دندان‌ها فرایند پوسیدگی را با حمله به باکتری‌ها به تعویق می‌اندازد. این تعویق از دو طریق میسر می‌شود: با وجود فلوراید، توانایی باکتری‌ها برای تولید اسید کاهش پیدا می‌کند و باکتری‌های مفید به جای باکتری‌های مضر رشد پیدا می‌کنند.

مقالات مرتبط
ترس از دندانپزشکی، مشکلی رایج که باید با آن مقابله کنید

نکات قابل توجه در مورد مصرف فلوراید چیست؟

فلوراید - سلامت دندان

  • مقاومت مینای دندان به پوسیدگی را افزایش می دهد.
  • به رشد دندان های دائمی کمک می کند.
  • مقدار اسید تولید شده توسط باکتری های موجود در دهان را به حداقل می رساند.
  • مواد معدنی دندان را بازسازی می کند و وارد شدن به ساختار یون های کلسیم و فسفات را تسهیل می کند.
  • یک عامل ضد باکتریایی است که به باکتری های تجمع یافته در سطح دندان حمله می کند.
  • به رفع نقص و کمبود کلسیم و ویتامین D کمک می کند. در نتیجه در درمان پوکی استخوان و تقویت استخوان مفید است.
  • در صورت نیاز به مراقبت های خاص دهان و دندان، فلوراید درمانی ضروری است. افرادی که از بریس استفاده می کنند باید به طور مداوم تحت درمان با این ماده قرار گیرند تا از تجمع باکتری در اطراف بریس جلوگیری کنند.