بوی بد دهان می‌تواند مشکل بزرگی باشد به ویژه زمانی که با افراد زیادی در ارتباط هستیم و مدام باید صحبت کنیم. واقعیت این است که هیچ‌کس از بوی بد دهان ما خوشش نمی‌آید و تحمل آن برای دیگران بسیار سخت و ناراحت‌کننده است. البته این مشکل بسیار رایج است و افراد زیادی به آن دچار هستند. بسیاری از انواع بوی بد دهان با رعایت بیشتر نظافت دهان و دندان قابل حل است. اما اگر این مشکل با روش‌های ساده و رعابت بهداشت بیشتر از بین نرفت، چراغ خطر برای وجود مشکلی جدی روشن می‌شود و لازم است پیگیری‌هایی صورت بگیرد تا منبع اصلی این مشکل کشف بشود.

علت بوی بد دهان چیست؟

بوی بد دهان - علت

اگر اهل کسانی هستید که به خوردن مواد غذایی بوداری چون سیر علاقه زیادی دارید، خب مشکل‌تان به سادگی قابل حل است. با مدیریت دقیق‌تر خورد و خوراک‌تان و بیشتر مسواک زدن دیگر نفسی بدبو نخواهید داشت. از دلایل رایج بوی بدن دهان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • خشکی دهان
  • مصرف برخی از داروها
  • مصرف تنباکو
  • عدم رعایت درست بهداشت دهان و دندان
  • عفونت‌های دهانی
  • در برخی از موارد نیز بوی بد دهان می‌تواند نشان از بیماری‌هایی مانند بازگشت اسید به مری و حتی سرطان باشد.

بوی بد دهان نیاز به درمان دارد؟

اگر با کنترل مصرف مواد غذایی بودار مانند سیر و پیاز یا مسواک زدن مرتب و صحیح همچنان بوی بد دهان‌تان از بین نرفت باید به پزشک مراجعه کنید تا مشکل را به طور ریشه‌ای بررسی کند. فراموش نکنید که روش‌هایی مانند استفاده از آدامس، خوش‌بوکننده‌ها یا دهان‌شویه کارکردی موقتی دارند و نمی‌توانند مشکل را کاملا از بین ببرند. در واقع اثرات این روش‌ها در بلندمدت پاسخ‌گوی حل مشکل نخواهند بود.

مقالات مرتبط
دو تصور اشتباه درباره ارتودنسی

پزشک چه کمکی به رفع بوی بد دهان‌تان می‌کند؟

بوی بد دهان - مراجعه به دندانپزشک

اگر برای از بین بردن بوی بد دهان‌تان نزد پزشک بروید ابتدا از شما سؤالاتی می‌کند تا دریابد عادات غذایی و بهداشتی شما درباره دندان‌ها و دهان‌تان به چه صورتی است. سپس دندان‌ها مورد معاینه قرار می‌گیرند تا وضعیت پوسیدگی بررسی بشود. بررسی علائم پوسیدگی، عفونت یا بیماری‌ها لثه باعث می‌شوند تا بوی بدن دهان ریشه‌یابی بشود. اگر هیچ‌کدام از این روش‌ها نیز نتیجه‌ای در پی نداشتند باید به سراغ دلایل دیگری رفت. ممکن است نیاز به مراجعه به متخصصین دیگر وجود داشته باشد. شاید ابتلا به بیماری‌های دیگر باعث بوی بد دهان شده است.

برای داشتن دهان خوشبو چه باید کرد؟

اگر بوی بد دهان به دغدغه اصلی‌تان در روابط اجتماعی بدل شده است، باید گفت که این مشکل راه حل دارد. نگرانی را کنار بگذارید، استفاده از خوش‌بو کننده‌های دهان، خوابیدن با دهان بسته برای ممانعت از خشک شدن آن تا حد زیادی به رفع این مشکل کمک می‌کند. یادتان باشد بیشتر مشکلات دهان و دندان از جمله بوی بد ناشی از درست مسواک نزدن است. ضمن اینکه باید حداقل دو مرتبه در روز به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید. مراجعه به دندانپزشک برای بررسی و معاینه اوضاع دهان و دندان، ۲ بار در سال را نیز هرگز پشت گوش نیاندازید. داشتن دندان‌هایی زیبا و تمیز نقش مهمی در اعتماد به نفس دارد. وقتی دندان‌هایی زیبا و سفید دارید، با خیال راحت می‌خندید و بدون نگرانی در جمع و با افراد دیگر حرف می‌زنید.