یک دندانپزشک و ارتودنتیست چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

هم دندانپزشک و هم ارتودنتیست به بهبود سلامت دهان فرد کمک شایانی می کنند، هر چند از راه های متفاوتی به فرد کمک می کنند. دندانپزشکی یکی از حیطه های تخصصی پزشکی است که با دندان ها، لثه‌ها، اعصاب و فک در ارتباط است در حالی که، ارتودنسی حیطه‌ای تخصصی در دندانپزشکی است که تمرکز آن بر روی اصلاح وضعیت دندان ها از نظر ظاهری و نحوه‌ی قرار گیری آن ها بر روی یکدیگر است. یکی از تفاوت های مهم این دو این است که تمام ارتودنتیست ها مشابه دکتر مومنی دندانپزشک هستند اما تمام دندانپزشکان مدرک ارتودنسی دندان ندارند.

آیا ارتودنسی تاثیری روی چهره دارد؟

میزان تاثیر ارتودنسی دندان روی چهره و موفقیت آن به مهارت ارتودنتیست و جدیت و اشتیاق مراجع و والدین او (در صورتی که فرد کودک است) بستگی دارد. این نکته ضروری است که باید به توصیه های دکتر مومنی کاملا عمل کرده و جلساتی را که با ایشان هماهنگ کرده اید را به شکل منظم مراجعه کنید تا تاثیر مناسب را مشاهده کنید. موفقیت ارتودنسی به تعهد خود مراجع نیز بستگی دارد. برای کودکان این که کودک نیز به اندازه­ی والدین مشتاق باشد در اثرگذاری درمان موثر است.


تاثیر ارتودنسی دندان روی چهره

آیا ارتودنسی دندان ضرر دارد؟

در صورتی که حین درمان ارتودنسی دندان به خوبی از دندان های خود مراقبت نکنید احتمال آسیب وارد شدن به دندان ها وجود دارد. بریس به خودی خود به دندان ها آسیب نمی رساند، بلکه تمیز نکردن آن ها و استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی های قندی موجب آسیب دائمی به دندان ها شود. براکت، سیم ها و بریس می توانند باعث گیر افتادن مواد غذایی و ایجاد پلاک روی دندان ها شوند. وجود پلاک روی دندان ها باعث خرابی و پوسیدگی آن ها خواهد شد. پس برای این که ارتودنسی برای دندان های شما ضرر نداشته باشد باید به شکل منظم آن ها را تمیز کنید، حداقل ۴ بار مسواک زده و نخ دندان بزنید.

آیا ارتودنسی دندان ها دائمی است؟

حتی با وجود استفاده از نگه دارنده، تغییرات خفیف دندان ها در طول زندگی امری طبیعی است. پس ضمانت خاصی نمی توان داد. اگر چه که برگشت کامل دندان ها به جای قبلی خود نیز غیر عادی است. در صورتی که ارتودنسی شما توسط بهترین متخصص ارتودنسی شهر کرد، دکتر مومنی انجام شود احتمال این مورد وجود ندارد.

چگونه از بریس های خود مراقبت کنیم؟

این مهم است که توسط دکتر خوب ارتودنسی شهر کرد به شکل منظم ارزیابی شوید. علاوه بر این زمانی که ارتودنسی دارید باید بیش از پیش از دندان های خود مراقبت کنید.

  • هر روز دندان های خود را با دقت تمیز کنید. از آن جایی که بریس ها ظریف هستند باید در تمیز کردن آن ها مراقب باشید تا نشکنند. برای انجام این امر در بهترین مرکز ارتودنسی شهرکرد به شما تکنیک هایی را مرتبط با ابزاری که استفاده می کنید را آموزش می دهند.
  • از خوردن مواد غذایی و آشامیدنی قندی تا جای ممکن خودداری کنید. از اسنک ها و نوشیدنی های گاز دار و مواد غذایی سخت و چسبنده که به دندان شما آسیب می زنند دوری کنید.
  • قبل از خواب نیز دندان های خود را مسواک بزنید و در طول روز نیز حداقل یک یا دو نوبت دیگر از مسواک استفاده کنید. در مرکز ارتودنسی شهرکرد احتمالا به شما استفاده از یک خمیر دندان فلوراید قوی تر را توصیه کنند.
مقالات مرتبط
خدمات ارتودنسی دندان در شهرکرد و مزایای درمان در این شهر

پرهیز از مصرف غذاهای قندی پس از ارتودنسی دندان

دکتر ارتودنسی خوب در شهر کرد

اگر به دنبال دکتر ارتودنسی خوب شهرکرد هستید ما به شما دکتر مومنی را معرفی می کنیم. از آن جایی که درمان ارتودنسی بسیار حساس و ظریف بوده باید این امر را به دندانپزشکی حاذق و خلاق در این زمینه بسپارید. دکتر مومنی به شما کمک می کنند تا به دندان هایی منظم و زیبا و چهره ی دلخواه خود برسید.

مراقبت از ارتودنسی دندان

آیا هر کسی می تواند ارتودنسی کند؟

با توجه به این نکته که ارتودنسی از طریق فشار بر روی خط رویش دندان ها آن ها را به شکلی تدریجی مرتب می کند، اثر دهی ارتودنسی می تواند برای هر فردی متفاوت باشد. با کامل شدن رشد فک، اصلاح آن به زمان بیشتری نیاز دارد اما در نهایت هر کسی می تواند ارتودنسی انجام دهد. در صورتی که تمایل دارید ظاهر بهتری داشته باشید می توانید با دکتر مومنی در مرکز ارتودنسی شهرکرد مشاوره داشته باشید.

انواع ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی

نوع ارتودنسی که دکتر مومنی به شما توصیه می کنند تحت تاثیر موارد مختلفی مشابه سن، وضعیت جلوتر و یا عقب تر بودن فک و یا داشتن دندان های خراب و پوسیده فرد قرار می گیرد. ارتودنسی دندان ها بسته به شرایط هر فردی ممکن است متفاوت باشد.

ارتودنسی های کلاسیک که بلافاصله به ذهن هر فردی می رسند جز اولین دسته هستند و از براکت های فلزی ساخته شده که به هر دندان متصل می شوند. سیم کمانی شکلی به دندان ها و خط فک فشار آورده تا دندان ها را با فشار به محل مورد نظر دندانپزشک منتقل کند. این نوع از ارتودنسی توسط دکتر مومنی به شکل دوره ای تنظیم می شوند.

سایر انواع ارتودنسی شامل:

  • ارتودنسی سرامیکی که کمتر مشخص هستند
  • ارتودنسی زبانی که کاملا در پشت دندان ها قرار دارند
  • ارتودنسی مخفی که می توان آن ها را در طول روز از جای خود در آورد و مجددا قرار داد.

بعد از اتمام مراحل ارتودنسی نیز از نگه دارنده استفاده خواهد شد تا دندان های شما در محل جدید خود باقی بمانند.

قیمت بهترین مرکز ارتودنسی شهرکرد چگونه است؟

با توجه به این که چندین نوع ارتودنسی وجود داشته و در برخی موارد پوسیدگی دندان ها و یا مشکلات فک بالا یا پایین وجود دارد، قیمت ارتودنسی شهرکرد نیز متفاوت خواهد بود. برای قیمت دقیق با مرکز دکتر مومنی تماس گرفته و اطلاعات کامل ‌تری در ارتباط با خدمات این مرکز به دست آورید.

مقالات مرتبط
فلوراید و نقش مهم آن در جلوگیری از پوسیدگی دندان

معرفی بهترین مرکز ارتودنسی شهر کرد

بهترین مرکز ارتودنسی شهرکرد با سابقه‌‌ای درخشان در انجام ارتودنسی دندان کودکان و بزرگسالان می‌تواند امکان داشتن دندان هایی زیباتر و سالم‌تر را برای تمام سنین فراهم کند. قبل از انجام ارتودنسی بهتر است بهترین ارتودنتیست شهرکرد را بیابید.

زدن موسیقی و ورزش کردن با ارتودنسی دندان

آیا با ارتودنسی دندان می توان ورزش کرد؟

ورزش کاران در تمام سنین و در هر ورزشی می توانند با وجود ارتودنسی دندان به ورزش خود ادامه دهند. فقط باید این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از گارد دهان برای جلوگیری از هر گونه آسیب به بریس و یا دندان ها ضرورت دارد.

آیا با وجود ارتودنسی دندان می توان با وسایل موسیقی کار کرد؟

با وجودی که در ابتدای امر ممکن است ناخوشایند و حتی غیرعادی به نظر برسد اما نواختن آلات موسیقی دهانی مثل نی،ترومپت و…با وجود ارتودنسی هم امکان پذیراست. هر چند نکاتی وجود دارد که در این زمینه باید رعایت شوند. برای مثال ساعات تمرین باید افزایش یابند و شاید در ابتدا لب ها شروع به نشان دادن حساسیت کنند یا آفت بزنند اما پس از مدتی این مشکل کاهش می یابد (حدود ۷ تا ۱۰ روز پس از انجام ارتودنسی). در حین نواختن این آلات موسیقی باید مراقب بریس و ارتودنسی خود باشید و تدریجا با مداومت به وجود آن‌ها عادت می کنید.

آیا ارتودنسی دندان گران است؟

انجام ارتودنسی در بسیاری از کشورها ممکن است تحت پوشش بیمه درمانی نباشد و در کشوری مشابه آمریکا هزینه‌ی انجام آن حدود ۵۰۰۰ دلار خواهد شد. مرکز ارتودنسی شهرکرد با توجه به شرایط شما هزینه‌ی انجام ارتودنسی را برای شما برآورد خواهد کرد. در نهایت باید در نظر داشته باشید که سلامت دندان ها بر سلامت بدن شما تاثیر گذار است و هزینه و سرمایه گذاری که روی این بخش می کنید در طولانی مدت به سود شما خواهد بود.

چرا باید دندان هایمان را ارتودنسی کنیم؟

به این دلیل که ارتودنسی دندان تاثیر بسزایی در چهره و فک فرد دارد و هرگز برای انجام ارتودنسی دیر نیست، بهتر است از این امکان استفاده کنید. هر چند که انجام هر چه سریع تر ارتودنسی و در سنین کودکی مزایای بیشتری دارد اما انجام ارتودنسی در بزرگسالی نیز برای شما پر فایده خواهد بود. اگر به زیبایی چهره‌ی خود اهمیت می‌دهید با یک ارتودنتیست با تجربه مشابه دکتر مومنی صحبت کنید.

چقدر طول می‌کشد تا اثر ارتودنسی مشخص شود؟

این که چه مدت زمان می‌برد تا اثر ارتودنسی روی دندان ها نمایان شود بسته به هر فردی متفاوت است. به شکل طبیعی ممکن است بین یک تا سه سال زمان نیاز داشته باشید. با انجام توصیه‌های دکتر مومنی به شکل دقیق می توانید با کم‌ترین زمان ممکن به بیشترین تغییر در دندان های خود دست یابید.

مقالات مرتبط
بوی بد دهان را چگونه از بین ببریم

انجام ارتودنسی دندان برای کودکان و نوجوانان

آیا ارتودنسی فقط برای کودک و نوجوان است؟

شاید متعجب شوید اگر بدانید هیچگاه برای داشتن ارتودنسی دندان دیر نیست. هر چند شما به عنوان یک نوجوان پتانسیل بیشتری برای تغییر دهان و دندان و فک دارید، زیرا انعطاف ساختارهای دهانی در این زمان بیشتر است. به همین جهت طول دوره ی استفاده از ارتودنسی برای کودکان و نوجوانان کمتر است.

به شکل کلی بزرگسالان نیز مشابه کودکان همان مراحل را پس از دریافت ارتودنسی سپری می کنند. به جز زمان بیشتری که برای تغییر نیاز است موارد دیگری را نیز باید در نظر بگیرید. برای مثال در صورتی که باردار هستید یا قصد بارداری دارید باید با متخصص زنان خود در این باره مشورت کنید.از طرفی در صورتی که ورزش هایی خاصی انجام می دهید که احتمال اسیب به دهان و فک وجود دارد در جلسات مشاوره به دکتر مومنی اطلاع دهید. در صورت وجود هرگونه بیماری زمینه ای آن ها را به ارتودنتیست خود اطلاع دهید.

آیا می توان فقط دندان های یک فک را ارتودنسی کرد؟

این مورد کاملا بسته به وضعیت دندان ها و فک دارد. در برخی موارد با وجودی که برای مثال مشکل خاصی در یکی از فک ها به ظاهر مشاهده نمی شود اما در واقع مشکلات پنهان دیگری وجود دارند که سبب می شود هر دو فک ارتودنسی شوند. برای اطلاعات دقیق تر از چنین موردی باید توسط دکتر مومنی ارزیابی شوید.


مراقبت از ارتودنسی دندان

آیا برای انجام ارتودنسی آمپول بی حسی تزریق می شود؟

برای انجام ارتودنسی دندان نیازی به تزریق آمپول بی حسی نیست.

پس از انجام ارتودنسی، هر چند وقت باید به ارتودنتیست مراجعه کنم؟

دکتر مومنی با توجه به شرایط شما جلسات بعدی درمان را برنامه ریزی می کنند. با این وجود به طور معمول افرادی که ارتودنسی داشته اند باید هر پنج تا ده هفته یک بار به ایشان مراجعه کنند. در صورتی که وضعیت اورژانسی برای فرد رخ دهد دکتر مومنی زمان مراجعه برای ایشان در نظر می گیرند.

عدم نیاز به آمپول بی حسی برای ارتودنسی

چه زمانی باید اورژانسی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که ارتودنسی و سیم کشی دندان ها سبب شد که درد بسیار زیادی بکشید و این درد با مسکن های معمولی نیز کاهش نیافت و یا این که سیم کشی های دندان ها بشکنند باید به شکل اورژانسی به دکتر مومنی مراجعه کنید. با ایجاد هر گونه مشکل غیرعادی برای دهان و دندان ها با مرکز ارتودنسی دکتر مومنی تماس بگیرید تا  مشاورین این مرکز شما را راهنمایی کنند.

منابع:

  1. healthline.com/health/how-do-braces-work
  2. Aaoinfo.org/orthodontic
  3. mayoclinic.org/braces
  4. ntalhealth.org
پرسش ۲

پاسخ ۲